Leendet du sänder ut vänder åter till dig




söndag 30 januari 2011

Så här fin blev morfar i tröjan som han fick av Moa.
Förutom tröjan fick han 4 dvd skivor med Åsa Nisse, ett pussel och en pusselmatta.
Och Elias hade slagit in en pepparkaka som han vet att morfar tycker om.
Go fika!
Vackra tulpaner pröd fikabordet.

I går tillbringade jag hela dagen på sporthallen. Det var innebandycup för pojkar/flickor 12, och vi föräldrar stod och sålde fika, korv och toastmackor till hungriga barn och deras föräldrar från i princip hela länet. Strömsund vann båda sina matcher, 12-7 mot Hammerdal och 7-5 mot Brunflo. Det är oftast väldigt spännande att titta på matcherna och i går var inget undantag. Jag stod och hoppade i mellanåt.
Det är en del arbete både före, under och efter. Jag hade som uppgift att köpa in dricka, godis och lite annat, och det är inte det lättaste att beräkna hur mycket det kan tänkas gå åt. Några mammor hade bakat, och vi som stod och sålde hade mellan matcherna fullt upp att koka kaffe, fylla på och värma korv och göra nya mackor.
Det är riktigt roligt och ett trevligt sätt att umgås på. En klar fördel är ju att man ser vad som behöver göras, och det flöt verkligen på bra i går.
Det som alltid förbryllar mig är att oavsett vad det gäller så är det alltid samma föräldrar som ställer upp och hjälper till, och nästan alltid samma föräldrar som inte gör det.
Knepigt att det ska vara så svårt att erbjuda sig eller fråga om man kan hjälpa till med något.
Känner man inte instinktivt att det kanske är "min" tur den här gången?

Hoppas att er vecka blir en riktigt bra vecka.
:O)


Grattis pappa...

på födelsedagen.
 I dag är det ingen vanlig dag, det är din alldeles egna dag.
Hipp Hipp Hurra Hurra!!!

Det här kortet togs för ett år sedan då han gick i pension, så då kan ni räkna ut hur mycket han fyller i år.
:O)

fredag 28 januari 2011

Vad blir det för mat?
Jag tänker på vad vi ska äta till middag varje dag. 
Jag kan tänka på vad vi ska äta så jag håller på att bli tokig i bland. Det kan stå helt stilla.
Har jag tur så hittar jag något när jag går på affären. Har jag mindre tur så kan jag bara gå runt runt och bara bli mera förvirrad, svettig och frustrerad.
Det ska helst vara något som alla tycker om.
Inte ta för lång tid, på veckorna.
Något som vi inte nyss har ätit.
Inte samma mat som på skolan.
Inte för många konstiga ingredienser.
Känns sugen på etc.

I kväll blev det i alla fall en tacopaj och en räkpaj till middag.
Paj är ju så gott. Men tyvärr så gör jag det alldeles för sällan.
Kyckling och lax är två favoriter. Synd att lax är så dyrt, annars skulle vi äta det mycket oftare.

Det är många moment innan maten står på bordet.
Planera (skriva inköpslista)
Handla
Ställa in i kylskåpet
Förbereda
Tillaga

Det gör sig verkligen inte själv.

Det kan ta över en timme att laga maten, sedan tar det högst en kvart att äta upp det.

Inte konstigt att det blir pizza i bland.

:O)

onsdag 26 januari 2011

När kl. var strax före 20 i går kväll kom Moa på att hon skulle göra negerbollar.
Jag gjorde ett gäng på lördagkväll, men det är en rykande åtgång på dem, så hon ville tillverka nya, till sig själv.
Moa är en liten snaskmajja, så hellre negerbollar än godis, även om det är socker i negerbollarna också. Först var jag lite skeptisk eftersom hon aldrig har bakat själv med
dl. mått etc., men hon klarade det galant med lite hjälp. Det blev en hel del strössel på golvet efteråt, men hon dammsugade upp det så fint efter sig. Det är roligt med initiativförmåga.
Jag sa sedan till henne att det vore roligt om hon var lika entusiastisk med städningen på rummet, och då svarade hon att - det är inte lika roligt. Nä det är ju sant förstås.

Under tiden Moa bakade tittade jag på första programmet av Sofias änglar på 5:an.
Det handlade om en man/2 barns pappa i sina bästa år som för ett år sedan fick beskedet att han bär på en obotlig tumör i huvudet. Han vet inte hur länge han har kvar att leva. Huset de bor i var i behov av renovering, men sjukdomen i kombination med att han ville ägna all sin lediga tid med sin familj så orkade han inte ta tag i det. Och då kom Sofia med snickarna Johnnie och Mattias som änglar sända från himlen och hjälpte dem att renovera deras övervåning.
Det gick inte hålla tårarna tillbaka. Otroligt gripande. Det var ytterligare ett bevis på hur orättvist livet kan vara mot många människor.
Det är så svårt att föreställa sig, men det kan hända mig eller någon av mina nära och kära också.

I dag är det en ny dag. Trodde inte mina ögon när jag såg att termometern visade -22 grader i morse. I förrgår var det 2 grader +. Solen lyser så vackert.
Elias är hemma i dag också. Jag hoppas på en feberfri dag. 
I natt höll han formligen på att skrämma livet ur mig då han skrek som om någon hade stuckit kniven i honom. När jag kommer in i hans rum hänger han upp och ner i täcket som hänger över sängkanten. Kära hjärtan vad han kunde ha slagit sig om inte täcket hade dämpat fallet. Sedan kunde jag inte somna om på en väldigt lång stund, så när klockan ringde var jag inte särskilt sugen på att kliva upp.
 Ja mycket ska man få vara med om.
För att pigga upp mig själv lite (med tanke på gårdagens inlägg), så ringde jag och bokade in en spabehandling i slutet på nästa månad.
Nice!
Jag kom underfund med varför jag kände mig lite låg. Finnarna i ansiktet och det halvpissiga humöret gav tydligt svar.
:O)



tisdag 25 januari 2011


Minstingen Elias är fortfarande sjuk. Febern går upp och ner. I går trodde jag att han skulle ha en feberfri dag för att sedan gå till skolan i dag, men i går kväll slog febern till igen och han blev varm som en kamin. Han har haft feber en vecka idag. Inte roligt, men det är väl meningen att man ska härdas och bygga på sig ett immunförsvar när man är liten. Så länge han äter och dricker så känner jag mig ändå relativt lugn.

Känner att jag är i behov av något roligt att se fram emot. Har ingenting inplanerat framöver. Drömmer fortfarande om en utlandssemester, men det ser ekonomiskt inte ljust ut för det ändamålet. Tycker att det är tråkigt att de flesta familjeresor går ut på 2 vuxna och 2 barn. För oss 5 landar en resa för en vecka med all inclusive på från ca. 28.000 och uppåt. Pust!
Som tur är börjar slalomsäsongen snart och då hoppas jag att vi kan åka så mycket det bara går. Vädret har ju en väldigt stor betydelse. Barna har pratat länge om när vi ska börja åka.

Pengar är ju inte allt, men nog tycker jag att det är en fördel att kunna känna att man kan leva ett normalt liv och få unna sig någonting då och då utan att behöva bli näst intill barskrapad på kuppen. Skulle vi åka utomlands så skulle jag inte ha några sparpengar kvar, och i den sitsen vill jag inte sätta mig.

Jag har en tendens att bli uttråkad och otålig när det hela tiden bara är vardag och jobb, helst den här tiden på året. Det händer liksom ingenting kul.
Det finns alltid de som har det värre, både på det ekonomiska planet och annat, men jag tänker fortsätta hoppas att det plötsligt händer nått roligt.
:O)


söndag 23 januari 2011

När blir man vuxen?

EGENTLIGEN?

Jag vet inte.
Jag vet inte ens om jag är vuxen fast jag snart ska fylla 39 år.
I bland önskar jag att jag slapp vara sk. "vuxen". Det är inte så roligt alla dagar. Och definitivt inte alltid så lätt heller. Det mesta går ut på skyldigheter, ansvar och måsten.

I morse blev jag starkt påmind om hur det känns/kändes att bli mobbad för sitt utseende, när jag pratade med en boende på mitt arbete. Hur det etsar sig fast i en, och hur svårt det är att glömma det fast man är "vuxen".
 Det är kanske inte så konstigt att jag aldrig har varit riktigt nöjd med mitt utseende.
Jag försöker acceptera det, men det är svårt.
Det är kanske därför som jag har så svårt att ta emot komplimanger också?
Vuxna är inte alltid en så bra förebild för barn som man skulle önska.
Jag hade några lärare i skolan som var klara bevis på det. Det finns så många minnen från skoltiden som gör så jävla ont. Och de vuxna som skulle finnas där för mig som elev, de var fåräknade. 
En del hade skygglappar för ögonen. De ville inte se att jag blev mobbad och tog tag i det.
Det heter att man inte ska favorisera någon, nä nä just det ja.
Om de hade kunnat stävja det i tid så kanske jag hade kunnat se skoltiden med andra ögon i dag.

Vuxen?
Det går ju inte säga att man är vuxen från den ena dagen till den andra.
Är vuxen =erfarenhet? hur mycket erfarenhet behöver man då?
Räknas det att man har fått barn? räcker det i så fall med ett barn?
Eller att man har gått igenom många jobbiga saker?
Rest mycket?
Att man har ett arbete?
Många förhållanden?
Det är nästan ogreppbart.


Är det någon som vet?
:O)

fredag 21 januari 2011

Så här vacker är månen i kväll. Det är jätteskönt ute, och det är bara - 3,5.
Jag tyckte att det nyss var fredag.
För ovanlighetensskull så är jag ledig i kväll, jag brukar oftast jobba fredagkvällen när jag har arbetshelg. Känns lite lyxigt.
Önskar alla mina bloggvänner en ypperligt trivsam helg.

Take care!
:O)

onsdag 19 januari 2011

För att göra någonting annat än att titta på tv plockade vi fram legot och byggde upp en legovärld på vardagsrumsgolvet. Fantasin flödade. Alla bidrog med sitt.
En djurpark i mitten.
Bensinmack
Och ett badhus med sjö och sandstrand där man kan ligga och sola sig.
:O)
Från köksfönstret.
I dag får jag bara titta ut och njuta av solen eftersom jag har tre sjuka barn i huset.
Jag tycker att det är så vackert när solen lyser på träden.
Trots solen är det -11 grader.
Barnen är förskylda och har feber. Ryktet säger att det går magsjuka (vinterkräksjuka) också, så sannolikheten att jag ska klara mig från att bli sjuk är troligtvis inte så stor. Men under har ju skett, och jag har arbetshelg framför mig.
Denna skorsten kan vi se från baksidan av vårt hus. Det är därifrån som vi får vår fjärrvärme, om jag har förstått det rätt.
Där bakom ligger också hälsocentralen, helikopterplattan och närvårdsavdelningen.
:O)
På vårt köksbordet just nu.


söndag 16 januari 2011

Trolleriföreställning

i världsklass.
Den itusågade damen, med motorsåg.
Som gubben ur lådan klev hon upp utan en skråma.
 Applåderna ville aldrig sluta skalla.
En lyckad fredagsunderhållning av duon Moa och Elias.
Det satt verkligen guldkant.
:O)

fredag 14 januari 2011

Årets första

Jag kunde ju inte motstå. Det var som att den ropade på mig där i glasdisken på ica.
Jag gick faktiskt in och handlade först för att sedan kanske kunna motstå frestelsen.
Men när det var 2 stycken kvar av dessa underbara pistagesemlor så, ja ni ser ju själv.
Jag tycker att jag har gjort mig förtjänt av det efter en arbetsvecka, och dessutom fira ledig helg.
Nu sitter vi och tittar på let´s dance. Det är en trevlig fredagkvällsunderhållning.
I morgon ska jag kliva upp tidigt och köra till Bräcke på innebandycup med Petter.
Det känns lite drygt att sitta och köra 17 mil enkel resa, men samtidigt är det roligt att få vara närvarande och det brukar kunna bli riktigt spännande.
Önskar er en MYS helg!
:O)



torsdag 13 januari 2011


Jag blev påmind i helgen om döden, hur snabbt den kan komma, och alldeles för tidigt.
Det är otäckt, skrämmande och riktigt läskigt.
Vi är inte odödliga även om man kanske tror det när man är yngre, men oavsett ålder så kommer den förr eller senare.
I bland undrar jag om det är förutsett, att det är bestämt när det är dags så att säga.
Ja det är verkligen tur att man inget vet.
 Ingen förälder ska behöva överleva sina barn. Man vill i alla fall tro och hoppas det.

Jag har en mycket god vän som gjorde en gastric bypass för ett par dagar sedan. Det kräver en hel del mod och massor av styrka innan man tar ett sådant beslut. Det är ett stor steg som hon har tagit i sitt liv, och jag beundrar henne för att hon vågade ta det. 
Jag tycker att hon har gjort det jättebra.
Det dröjer nog ett tag innan jag träffar henne så det ska bli spännande och roligt att se hur mycket hon har hunnit gå ner i vikt då. 
Tänk vilken "resa" med sin egen kropp hon kommer att vara med om nu.

Jag drömmer om en resa till sol och värme,
och lite annat smått och gott, men viktigaste är nog trots allt att vi, jag och min familj och nära och kära är och får vara friska. Jag tror att det är viktigt att vi blir påminda om det i mellanåt. Hur värdefullt det faktiskt är att vi kan kliva upp på morgonen, gå till skolan och arbetet och inte sucka och stöna över småsaker, att det är jobbigt eller att man känner sig trött och seg.
Och att vi tänker på hur vi bemöter varandra i vardagen. Negativitet smittar av sig.
Det är mycket roligare att bli bemött med ett leende och ett vanligt hederligt HEJ!
:O)


söndag 9 januari 2011

I torsdags, på trettondagen fyllde min kusin Susanne 40 år och vi var bjudna på kalas.
Det här med presenter är ju alltid svårt. Personligen så är jag mest för upplevelsepresenter, men samtidigt så är det roligt att ha någonting kvar som minne. Jag vägde av och till, men bestämde mig till slut att köpa detta på bilden ovan. Ljusskålen är ett riktigt hantverk, drejad av Åse Ehnberg (Jordemors keramik). Jag tycker att det blir lite extra festligt och roligt med cellofanet och snörena.
Det var en överraskningsfest med mat och underhållning.
Det var många barn med på kalaset och det är roligt när de får vara delaktiga tycker jag.
Populärast blev karaoken, de fick önska låtar både till sig själva och andra.
Det var en kanontrevlig kväll på alla sätt och vis.

I helgen har jag plockat bort julen. Det är skönt när det väl är gjort. Få in ljuset och vårfärgerna.
Det ska bli riktig skönt att skolan sätter i gång i morgon så vi kommer in i de vanliga rutinerna med sov och mattider igen. Det blir alltid lite si och så med det när det är lov.
Hur det än är så är det bäst när allt är som vanligt.
:O)

fredag 7 januari 2011

Önskar er
en riktigt
trevlig och skön helg
:O)

torsdag 6 januari 2011

Trettondagen

En sparktur till mormor och morfar i snövädret.
Fick gofika och tittade på Tom & Jerry.

I går kväll satt jag och letade tapetbårder i vild förtvivlan och insåg att det bara finns bårder till småbarns rum.
Är det möjligtvis någon som vet om någon sida där det finns helt vanliga bårder eller självhäftande bårder? Gärna i vintage.
:O)

onsdag 5 januari 2011

I går hade jag en ledig dag och Moa hade en tid hos tandregleringen i Östersund, så då passade vi på att åka hela familjen och göra en heldag tillsammans.
Det var första besöket på tandregleringen, så vidare information för vad de ska göra får vi veta vid nästa besök i april. Men det visade på röntgenbilderna att tänderna som ska komma ner på överkäken är sneda.
Efteråt gick vi och åt lunch på en kinaresturang.
Sedan blev det lite spring i affärer. Barna hade tagit med sig lite pengar så de fick köpa det de ville.
Och som grädden på moset gick vi på bio, Sammys äventyr.
Är det jullov så är det.

Denna fantastiskt vackra amaryllis har blommat om och jag njuter av den för varje dag som jag ser att det händer saker. Jag älskar verkligen den röda färgen på den.
I dag snöar det och det är -14 grader.
Det får bli lite småpyssel innan det är dags att gå på arbetet för en kvällstur.
Jag ser med glädje att mina besökare på bloggen har ökat. Det är roligt att så många tittar in.
Jag vill passa på att tacka allra ödmjukast för alla trevliga kommentarer.
:O)

söndag 2 januari 2011

I bland blir jag bara så oerhört trött på mig själv och andra.
Jag blir låg.
Jag blir irriterad.
Jag rannsakar mig själv, och försöker förstå mig på andra.
Är det kanske mig det är fel på?
Jag ser en massa fel och brister, i bland letar jag dem.
Jag vill väl, men det händer att det blir fel.
Pust!
Det är tur att i morgon är en annan dag.

lördag 1 januari 2011

Nyårsmeny

Fast i omvänd ordning.
Pannacotta med bärsås och björnbär till efterrätt.

Mmmmmmm!!!!
Detta är en av mina absoluta favoriträtter.
Laxrullar med västerbottenost och vinvinssås med pressad potatis.
Receptet hittar du på etiketter.
Och kvällen till ära hade vi långkalsongparty. Det passar mig alldeles utomordentligt.
Jag gillar när det är enkelt, glatt och trevligt

:O)