Upptäckte häromdagen att rönnen är full med bärklasar. Vad det betyder tvistar de lärde om. Den ene säger att trädet bär bara en börda så då blir det lite snö, och tvärtom. Det återstår att se helt enkelt. Här regnar det för fjärde dagen på raken. Och det är inte lite som kommer ner från himlen. Känner mig nöjd med att jag hann klippa gräset i går på fm. då det var uppehåll. Vi återupptog även målandet av det som återstår på huset. I fredags åkte jag tillsammans med barna, min bästa vänninna Maria och barn till Örnsköldsvik och badade på Paradisbadet. Jag tänkte i mitt stilla sinne att en del tycker säkert att vi är knäppa som sitter och åker nästan 40 mil tur & retur för att bada. Men vi såg det som en utflyktsdag och det blev en riktig kanondag på alla sätt och vis. Det blev liksom Grand Finale på semesterfirandet. Nu har vi inga mera planer på att åka någonstans. I dag känns det lite segt. När inte solen skiner försvinner även lusten till att göra någonting. Vi får se vad dagen erbjuder. Göralös är jag aldrig. :O)
Håller med dej..tänk så mycket vädret gör!! När det är sol..går allting så lätt...mulet och regn däremot..men gäller att göra det bästa av allt! Har alltid hört..att mycket rönnbär..svår vinter...lite rönnbär..ingen vinter.. Men men är väl bara gammal skrock...hihi Ha en fortsatt underbar dag! Kram Annika
Räven sa om rönnbären : SURT ! Och surt kan man också säga om vad allt regnande har gjort med blommor och annan växtlighet . Vikten är att man inte går omkring och ser sur ut själv. Det är alltför många som har en sur min för jämnan . Dom kallar man för surkart ! Ja , det var en liten anekdot om rönnbär och surhet !
Låter roligt med en utflyktsdag, det är just de där dagarna som sätter sig i minnet när man är barn. Inte de dagarna som handlar om tjat av rumsstädning och annat . Tycker rönnbär är vackra att ta in som dekoration.... kram ullamaria
Konstaterade också häromda´n att det är fullt med rönnbär redan. Mycket snö att vänta då eller?
SvaraRaderaHåller med dej..tänk så mycket vädret gör!! När det är sol..går allting så lätt...mulet och regn däremot..men gäller att göra det bästa av allt!
SvaraRaderaHar alltid hört..att mycket rönnbär..svår vinter...lite rönnbär..ingen vinter..
Men men är väl bara gammal skrock...hihi
Ha en fortsatt underbar dag!
Kram Annika
Räven sa om rönnbären : SURT !
SvaraRaderaOch surt kan man också säga om vad allt regnande har gjort med blommor och annan växtlighet .
Vikten är att man inte går omkring och ser sur ut själv. Det är alltför många som har en sur min för jämnan . Dom kallar man för surkart !
Ja , det var en liten anekdot om rönnbär och surhet !
Låter roligt med en utflyktsdag, det är just de där dagarna som sätter sig i minnet när man är barn.
SvaraRaderaInte de dagarna som handlar om tjat av rumsstädning och annat .
Tycker rönnbär är vackra att ta in som dekoration....
kram ullamaria