I bland slår lusten och inspirationen till lite extra, så den här veckan har jag både bakat och...
gjort piroger. Jag ville testa något nytt, så det blev med en röra på kyckling, purjolök, vitlök och färskost med smak av soltorkade tomater. Jag köpte frysta smördegsplattor. Jättegoda!
Sedan sist har det hänt en hel del. Jag har bokat en hotellnatt när vi ska på Per Andersson i Östersund i mars. Bokat bord på Krogen Astrid innan föreställningen. Vi blev bjudna på en supergod och mycket trevlig middag på lördagen hos Maria och Mattias. På söndagen vann IBK A-lag vann mot Hammerdal 😁 Sista matchen hemma. Nu återstår bara två matcher borta mot Dorotea. Petter och Carro kom på middag efter matchen. Jag har varit på yoga. Moa och Elias kom i onsdags och åt middag med oss. Samtidigt som jag bakade och förberedde fläskpannkakan så lyssnade jag på kommunfullmäktige. Det är intressant att höra vad som det beslutas om i vår kommun. Min huvudman avled 😔 och jag har ordna lite med det. Jag har skickat in om ett nytt intyg till trafikverket om att få bli handledare till en bekant till kvinnan som jag har övningskört med. Hon ska göra teoriprovet i dag, och ska även ta en körlektion i Östersund. Jag håller tummarna 👍 I april/maj väntas tvillingarna komma till världen. Jag har varit på massage. Kokat lingonsylt och fått en hel del gjort med vardagsbestyren. Jag har beställt en ny tröja. Nu väntar jobbarhelg. Vi har en kollega som slutar hos oss i dag, som vi ska avtacka. Livet rullar på med andra ord. Man måste vara lite om sig och kring sig. Jag tror att det är ljuset som gör mig lite piggare. Det är så skönt att det har blivit längre dagar. Det har dessutom blivit mildare vilket också gör mycket för välbefinnandet. Jag lyssnar ofta på Olivia Dean som har en behaglig röst/musik som tilltalar mig.
Har du gjort ett rotlås någon gång? På yogan gör vi ett så kallat rotlås genom att aktivera bäckenbotten och nedre delen av buken. Vi ta ett djupt andetag, drar in naveln inåt och uppåt, kniper anus och urinvägstrakten. För att stabilisera ländryggen, rikta energin uppåt i kroppen och skapa fokus. Det är riktigt effektivt. Det ger mig så mycket energi och ork. Mycket sitter i huvudet, hur man tar hand om sig själv och vad man prioriterar. Vi är så medvetna, och är man motiverad så kan man göra i princip vad som helst. Det kan finnas hinder, men inställningen är det som i alla fall driver mig. Och att hitta sitt sätt att leva det liv som passar en bäst.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar