Jag sätter ord på mina tankar
Jag tycker gärna och mycket, och jag har mina bestämda åsikter.
tisdagen den 17:e januari 2012
I dag har vi och mamma/mormor varit till Östersund. Vi började på barnhabiliteringen där vi hade stämt träff med arbetsterapeuten. Skolan hade några funderingar kring hur de kan underlätta för Moa i olika moment i skolarbetet, och om det finns några enkla hjälpmedel som hon kan ha där, tex när hon skriver. Vi träffade även läkaren för den årliga uppföljningen. Det är en del på gång inom en snar framtid. Främst är det operationen på vänster armbåge vilket vi tror blir i mars i samband med nästa botoxinjektion, och det känns ju skönt att de inte delar upp det på två gånger, vilket innebär att Moa bara behöver sövas 1 gång. Däremot slog det mig att slalomsäsongen blir i så fall väldigt kort för Moa i år. Det gäller att passa på, så mycket vi hinner. Efter vi hade ätit lunch var det dags för datortomografi av armbågen på sjukhuset. Det blev ett positivt besök då det var klart på 10 minuter, vi hade räknat med minst en timme. På vägen hem möttes vi av tjock och tät dimma, inget önskeförhållande direkt, men vi tog oss hem, och det är huvudsaken.
Hej vännen!! Skönt att dom försöker göra det så "lätt" som möjligt för Moa! Förstår att det varit och kommer att vara många besök både på las..och hos läkare. Ja du..denna dimma...det hade vi hela dagen igår..såå trist! Idag är det som vanligt grått! Ha en fortsatt mysig dag! Kram Annika
Följ med mig på min resa genom livet, med 3 barn och sambo. På min fritid bakar jag ofta och gärna. Lagar goda middagar, gärna nya men även gamla beprövade. Jag delar med mig av mina recept under etiketter längre ner på sidan. Motion i olika former är en livsstil för mig. Jag är beroende av te. Jag tar gärna och mycket kort, på sådant som är en fröjd för just mina ögon.
Jag har ytterligare en flik under etiketter som jag kallar (Mitt) Strömsund. Ett Strömsund som jag är stolt över att visa upp för er i bild och text.
Jag hoppas att jag kan inspirera er på ett positivt sätt. Väl mött!!!
Hej vännen!!
SvaraRaderaSkönt att dom försöker göra det så "lätt" som möjligt för Moa!
Förstår att det varit och kommer att vara många besök både på las..och hos läkare.
Ja du..denna dimma...det hade vi hela dagen igår..såå trist!
Idag är det som vanligt grått!
Ha en fortsatt mysig dag!
Kram Annika